Open Aid Ukraine

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Офіційний портал координації міжнародної допомоги України
Портал працює у тестовому режимі

9 лютого 2017 року відбувся перегляд портфелю проектів, які фінансує Європейський союз

Місце події: Представництво Європейської комісії в Україні

Час події: 09.02.2017 00:00

Вперше МЕРТ і Делегація ЄС провели перегляд портфелю проектів і програм ЄС в Україні за участю посла ЄС в Україні Х'ю Мінгареллі, голови Групи Підтримки Україні Пітера Вагнера, першого Заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова, заступників міністрів та представників профільних міністерств, керівників проектів.

Перегляди портфелів проектів донорів в Україні є дієвим механізмом оцінки результативності донорської допомоги та проводяться відповідно до принципів відповідальності, підзвітності та прозорості країн-донорів та країн-партнерів, визначених у Паризькій декларації щодо підвищення ефективності зовнішньої допомоги. МЕРТ вже має позитивні приклади проведення таких переглядів з Урядом ФРН, Швеції, а також з міжнародними фінансовими організаціями. Перегляд був присвячений обговоренню результатів проведених Урядом реформ та планів їх подальшого виконання, а також інструментів допомоги ЄС, що надаються для підтримки впровадження таких реформ.

ЄС залишається найбільш донором фінансової та технічної допомоги Україні. На початок 2017 року в Україні впроваджуються 87 проектів допомоги ЄС на загальну суму 245 млн. євро. Крім того, в рамках виконання програм бюджетної підтримки ЄС Україна отримала в 2016 році 109,1 млн. євро безоплатної допомоги для фінансування державного бюджету та підтримки реформ Уряду.

Відповідно до узгоджених пріоритетів, у 2016 році підписано угоди з Європейською Комісією про фінансування масштабних програм допомоги у сферах:

державного управління (104 млн. євро) для реалізації комплексної Стратегії реформування державного управління на 2016-2020 роки;

децентралізації (97 млн. євро) для зміцнення потенціалу центральних та місцевих органів виконавчої влади для реалізації реформ децентралізації та регіональної політики; створення та ефективне функціонування орієнтовно 600 Центрів надання адміністративних послуг;

підтримки імплементації Угоди про асоціацію (29,75 млн. євро) для підвищення ефективності суспільної телерадіомовної компанії в Україні; зміцнення системи регулювання та нагляду у секторі небанківських фінансових послуг; розроблення стратегічного Майстер-плану у транспортному секторі; приведення у відповідність документів України у сфері авіації до законодавства ЄС; налагодження ефективної роботи Державної служби з питань праці; надання консультативної допомоги високого рівня органам державної влади України, Національній раді реформ та бізнес-омбудсмену.

боротьби з корупцією (16,34 млн. євро) для підтримки новостворених державних антикорупційних органів України.

На сьогодні головними інструментами співпраці України з ЄС залишаються:

- регіональні програми:

o EU4Business (EU-SURE ~ 95 млн. євро в 2015 році),

o транскордонне співробітництво (Чорне море, Румунія, Молдова, Угорщина, Словакія, Польща, Білорусь – з 2014 року ~ 60-80 млн. євро).

-програми ЄС:

o ERASMUS (з 2014 року на суму близько 16, 1 млн. євро) http://erasmusplus.org.ua/

o HORIZON ( в 2016 році заявлено 61 проект на суму 11,95 млн. євро; підписано угоду InnovFin між ЄІБ та ProCredit Банком, в рамках якої банк виділить 50 мільйонів євро кредитних гарантій для малих і середніх українських підприємств, що інвестують в дослідження та інновації) https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/

o COSME (у травні 2016 року Україна офіційно приєдналася до європейської програми підтримки малого та середнього підприємництва - (Competiveness of Small and Medium Enterprises) - розрахована на період з 2014 по 2020 роки, загальний бюджет 2,3 млрд євро. Її було розроблено як програму грантів для прямого фінансування МСП) http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=8dc8c0b0-4e27-409c-b90e-f076ab2a27d8&title=ProgramiPidtrimkiPidprimtsiv

Поточні конкурси в рамках COSME- https://ec.europa.eu/easme/en/cosme

Робочі програми та заходи з підтримки в рамках COSME на сайті Єврокомісії http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/15130

o Creative Europe https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/about_e

Також за останні роки Україна отримала значну фінансову допомогу від ЄС у вигляді макрофінансової допомоги та пільгових позик:

- 3,4 млрд. євро макрофінансової допомоги ЄС, з яких вже було виділено 2,21млрд. євро. Ще 1,2 млрд євро можуть бути надані в найближчому майбутньому, що залежить від прогресу в реалізації узгоджених реформ;

- 3 млрд. євро у вигляді кредитів від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) між 2014 і кінцем 2016 року для підтримки розвитку інфраструктури та реформ в галузі транспорту, енергетики, сільського господарства, освіти і муніципального секторів, а також істотну фінансову і технічну підтримку розвиток малого і середнього бізнесу.

- 2,7 млрд. євро в 2014-2016 рр. від Європейського банку реконструкції та розвитку, завдяки підтримці ЄС і його держав-членів, в тому числі в якості донорів для розвитку та реформування, зокрема, банківського сектору, сільського господарства і малого бізнесу в Україні, в тому числі сприяння купівлі на 300 млн. дол. США газу для опалювального сезону 2015-2016 рр.

Відповідно до попередніх домовленостей, досягнутих в ході минулорічної місії з програмування допомоги ЄС, в 2017 році допомога ЄС буде надаватись для:

- підтримки реформ відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та Порядку денного асоціації Україна – ЄС (програма технічного співробітництва 2017) (20-30 млн. євро);

- забезпечення верховенства права, у тому числі для проведення реформ у сферах юстиції та охорони правопорядку (52,5 млн. євро);

- покращення управління державними фінансами, включаючи питання митної та податкової реформи;

- підвищення енергоефективності;

- також додатково планується започаткування нової програми для реабілітації та соціально-економічного розвитку Східних регіонів України та підтримки внутрішньо-переміщених осіб в Україні (30 млн. євро).